Dny dobrovolnictví na UP


Dny dobrovolnictví na UP

Ve dnech 9. až 11. října se na Univerzitě Palackého v Olomouci odehrál již druhý ročník Dnů dobrovolnictví na UP (DD UP), které organizuje nově se etablující Dobrovolnické centrum UP (DC UP). Zřízení tohoto centra bylo možné díky projektu Romspido, v němž je dobrovolnictví jednou z klíčových aktivit. Podpora dobrovolnictví má tak poprvé své místo i přímo na univerzitní půdě.

Cílem Dnů dobrovolnictví je propagace a podpora dobrovolných aktivit zaměstnanců a studentů UP, a to nejen v jeho praktické rovině – program DD UP tak nabídl i workshopy a odborné přednášky.

Oficiální zahájení DD UP se konalo na nádvoří univerzitní knihovny – Zbrojnice, kde se presentovalo 17 neziskových organizací (NNO) z Olomouckého kraje, včetně předškolních center zřízených projektem Rompsido. Organizace zde interaktivní formou nabízely kolemjdoucím studentům možnosti, jak se jako dobrovolníci zapojit do jejich projektů. Letos se mezi sociálními službami, jež jsou klasickým subjektem v dobrovolnické sféře, objevily i organizace z kultury (Muzeum umění Olomouc), sportu (HSC Havířov) nebo hudby (studentské rádio UPAIR). Díky slunnému počasí se na nádvoří odehrávalo i taneční vystoupení ostravského integrovaného tanečního souboru Bílá Holubice, které předvedlo inscenaci Imagine.

Odpoledne si pak, díky spolupráci s Centrem na podporu studentů se specifickými potřebami UP, mohli návštěvníci knihovny vyzkoušet kompenzační pomůcky pro lidi s postižením nebo na vlastní kůži prožít svět nevidomého. Libuše Olahová, zkušená metodoložka a romistka vedla workshop Práce s (nejen) mládeží pomocí romské literatury. Workshop byl primárně určen pro dobrovolníky pracující s romskou mládeží, například při projektech doučování v rodinách a snažil se účastníkům přiblížit krásu romské literatury a možnosti, jak ji využít právě při doučování.

V úterý se program z části přesunul na půdu Cyrilometodějské teologické fakulty UP, kde proběhla studentská konference o výzkumu dobrovolnictví. Své bakalářské nebo diplomové práce představilo celkem 6 studentů. Na odbornost dohlížela doc. Tatiana Matulayová, vedoucí katedry křesťanské práce a zároveň vedoucí DC UP, která má s dobrovolnictví dlouholeté zkušenosti. Večerní program umožnil zájemcům, dozvědět se více o možnostech dobrovolnictví v zahraničí na besedě Dobrovolníci bez hranic. Své dobrovolnické programy zde představily organizace: AISEC, INEX-SDA, program Caglierao – salesianský voluntariát, Tamjdem a United Visions.

Třetí den DD UP se uskutečnila panelová diskuse Inklusivní dobrovolnictví – je dobrovolnictví opravdu pro všechny?, kde účastníci diskutovali o možnostech zapojení znevýhodněných skupin obyvatelstva do dobrovolnictví. Pozvání přijal Michal Prokeš z Člověka v tísni, Lucie Horáková z INEX, Maria Potapová studentka UP a další. Moderátorkou diskuse byla docentka Matulayová. Večerní program byl vyvrcholením třídenní akce, kdy se poprvé udílely Ceny rektora UP za zásluhy v oblasti dobrovolnictví. Slavnostní akt se uskutečnil v Kapli Božího těla na Konviktu, předáno bylo celkem sedm cen v různých kategoriích. Hlavní cenou v kategorii Romspido, kurz Feuersteinovy metody, vyhrála Jana Sedlářová za dobrovolnictví v předškolním klubu Charity Olomouc.

Lidé žijící v Olomouci měli možnost na vlastní oči pozorovat práci dobrovolníků v ulicích, kteří se snažili upozornit na tzv. neformální dobrovolnictví – tedy neorganizovanou formou občanské výpomoci. Lidem tak pomáhali s taškami do schodů, otevírali jim dveře do obchodů nebo studentům v univerzitní menze nosili talíře, když měli plné ruce.

Po celé tři dny měli studenti a zaměstnanci UP možnost si vyzkoušet dobrovolnictví na vlastní kůži při jednorázových dobrovolnických příležitostech. Přihlašování probíhalo skrze revoluční webovou aplikaci, kterou pro DC UP navrhli studenti informatiky při Přírodovědecké fakultě UP.