Vztah Dobrovolnického centra a projektu ROMSPIDO

Vztah mezi projektem RomSpiDo a Dobrovolnickým centrem Univerzity Palackého by nemohl být užší. Dobrovolnické centrum se na půdě Univerzity Palackého etabluje právě díky tomuto projektu, jakožto jedna z jeho klíčových aktivit. Právě ono propojení univerzitního prostředí, sociálních služeb a dobrovolnických aktivit dělá projekt výjimečným. Univerzita Palackého v Olomouci díky projektu RomSpiDo a skrze DC UP může uplatňovat tzv. třetí roli univerzit. Často opomíjená role, stojící na stejné úrovni jako pedagogická a výzkumná činnost, se zaměřuje na vztah univerzity a jejího okolí. Jedná se tedy o přenos potenciálu ukrývajícího se uvnitř akademického prostředí mezi subjekty stojící vně – soukromé firmy, státní správu, nestátní neziskové organizace – občanskou společnost.

V rámci DC UP bude realizován nábor dobrovolníků z řad studentů/studentek a pracovníků/pracovnic UP, kteří budou mít možnost vybrat si z nejrůznějších dobrovolnických příležitostí, ať už pro potřeby projektu RomSpiDo nebo mimo něj. Subjekty, jež jsou zapsány v databázi Dobrovolnického centra a uchází se o dobrovolníky, splňují minimální standardy DC UP, konzultují s DC UP své dobrovolnické programy/jednorázové akce a ručí za etickou spolupráci s dobrovolníky.

Jelikož si projekt RomSpiDo uvědomuje hodnotu dobrovolnické práce, klade si za cíl dobrovolníky i oceňovat, poskytnout jim supervizi (pouze u aktivit RomSpiDo), důkladně je na dobrovolnickou činnost připravit a pracovat s nimi na jejich osobním růstu.